top of page

Dlaczego każdy zawodnik powinien zadbać o przygotowanie fizyczne?

Zaktualizowano: 11 majDzisiejszy sport stawia zawodnikom coraz większe wymagania fizyczne. Obecnie najlepsi sportowcy muszą być bardziej atletyczni niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Każdy zawodnik, który chce w pełni wykorzystać swój potencjał, musi zadbać nie tylko o rozwój umiejętności stricte technicznych, ale również o przygotowanie motoryczne do swojej dyscypliny.Przygotowanie fizyczne w sporcie


Ułamki sekund i centymetry potrafią decydować o tym, kto ostatecznie zwycięży w rywalizacji sportowej - który piłkarz pierwszy dobiegnie do piłki i zdobędzie bramkę, który pięściarz wyprowadzi mocniejszy cios i znokautuje przeciwnika, która drużyna będzie wytrzymalsza od rywala i wyprowadzi tę ostateczną, zwycięską akcję w końcówce meczu.


Siła, moc, szybkość, zwinność, skoczność, wytrzymałość - każda dyscyplina sportu ma charakterystyczne dla siebie, kluczowe cechy sprawnościowe, którymi powinien wyróżniać się zawodnik. Sam trening dyscypliny jest w stanie rozwinąć motorykę sportowca, jednak tylko do pewnego stopnia. Przykładowo - jeżeli jesteś początkujący i trenujesz sporty zespołowe, to po kilku miesiącach powinieneś nieco poprawić swoją szybkość, wytrzymałość czy zdolność do generowania mocy nie ćwicząc specjalnie pod tym kątem. Jednak progres jaki możesz osiągnąć wprowadzając dodatkowe jednostki treningowe ukierunkowane pod rozwój kluczowych dla Twojej dyscypliny cech motorycznych będzie nieporównywalnie większy. Celem głównym treningów samej dyscypliny jest bowiem rozwój techniczny i taktyczny sportowca, natomiast trening motoryczny zapewnia poprawę parametrów fizycznych, dlatego powinien on stanowić nieodzowny element przygotowań w każdej dyscyplinie sportu.Jak poprawić szybkość
Trening szybkości z drużyną futbolu amerykańskiego Warsaw Sirens - fot. Julia Zabrodzka


Prewencja kontuzji


Podobnie jak z charakterystycznymi cechami sprawnościowymi, poszczególne dyscypliny sportu mają też typowe dla siebie, najczęściej powtarzające się kontuzje, które prześladują zawodników.


Przygotowanie motoryczne do sportu obejmuje nie tylko rozwój fizyczny pod kątem zwiększania parametrów takich jak siła, moc, szybkość, zwinność czy wytrzymałość, ale również zapobieganie specyficznym w danym sporcie kontuzjom.


Trener przygotowania motorycznego wykonując odpowiednie testy oraz biorąc pod uwagę urazy i przeciążenia, którym uległ zawodnik w przeszłości jest w stanie zaimplementować do programu treningowego ćwiczenia, dzięki którym sportowiec wzmocni kluczowe, najbardziej podatne na uszkodzenia obszary ciała. Odpowiednio zaprogramowany trening potrafi zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej samej kontuzji w przyszłości i zabezpieczyć zawodnika przed kontuzjami, które jeszcze nie wystąpiły.


Trening motoryczny nie tylko wzmacnia strukturalnie tkanki narażone na urazy i przeciążenia (mięśnie, ścięgna), ale także uczy sportowca prawidłowych nawyków ruchowych. Dzięki temu jest on w stanie uniknąć niebezpiecznych ustawień ciała np. podczas lądowania czy zmiany kierunku biegu, które mogą prowadzić bezpośrednio do kontuzji.


Trening plyometryczny
Technika lądowania obunóż (Depth Drop) - fot. Urszula Rost

Przewaga psychologiczna


Każdy sportowiec, który jest dobrze przygotowany do rywalizacji i przekonany co do swoich możliwości jest pewniejszy siebie i z większym spokojem podchodzi do zawodów. Dotyczy to nie tylko umiejętności technicznych i znajomości taktyki, ale też przygotowania fizycznego, które dokłada swoją cegiełkę do tego jak pod kątem psychologicznym zawodnik czuje się przed startem.


Jeśli sportowiec sumiennie przepracował okres przygotowawczy, jest świadomy swoich możliwości - wie jaki jest silny, szybki, zwinny czy wytrzymały, będzie to dodatkowo podnosić jego pewność siebie i budować pozytywne podejście do rywalizacji.Stań się kompletnym zawodnikiem


Poprawa kluczowych dla Twojej dyscypliny cech sprawnościowych - siły, mocy, szybkości, zwinności czy wytrzymałości, zapobieganie kontuzjom oraz zbudowanie przewagi psychologicznej nad rywalem - są to ogromne korzyści jakie może uzyskać sportowiec, który rzetelnie podejdzie do swojego przygotowania fizycznego. Każdy zawodnik chcący w pełni wykorzystać swój sportowy potencjał powinien obowiązkowo zainteresować się treningiem motorycznym. Nawet jeżeli w Twoim klubie nie ma trenera przygotowania motorycznego, warto poszukać osoby zajmującej się takimi usługami i nawiązać współpracę - na żywo lub nawet w formie prowadzenia online.


W kolejnym wpisie na blogu przedstawię jak wygląda i od czego powinna zacząć się współpraca między trenerem przygotowania motorycznego a zawodnikiem.

Comments


bottom of page